Zapytaj o termin
Wymagane
Wymagane
Wymagane
Wymagane
Wymagane
Wymagane
ul. Kapitańska 88, 76-034 Chłopy gm. Mielno, +48 662 754 632
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide

Dlaczego urlop w Chłopach ?

Ta malownicza wieś i zarówno osada rybacka środkowozachodniego wybrzeża, leżąca między Mielnem (4km) a Sarbinowem (1,5km), w odległości 15km od Koszalina i 30km od Kołobrzegu, została wpisana do rejestru zabytków ze względu na zachowany układ urbanistyczny (szczytowe usytuowanie domów w stosunku do drogi wiejskiej).
 

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z końca XIII wieku. Nazywała się wtedy Borem, prawdopodobnie od rozległych borów, które ją otaczały. Obecna nazwa Chłopy jest wynikiem spolszczenia niemieckiej nazwy Bauerhufen, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „chłopskie włóki”. Z kronik niemieckich wynika, że już od 1840 roku wieś była uznawana za kąpielisko morskie-jak widać na zdjęciu obok po dziś dzień z atutów tutejszych kąpieli korzystają nawet foki ! Chłopy są jedyną zachowaną wsią rybacką z portem plażowym w Polsce, do dziś też znajduje się tu kilka XIX-wiecznych obiektów budownictwa szachulcowego. We wsi znajduje się podziemne złoże wód solankowych, odkryte w latach 1965-196, w czasie poszukiwań ropy naftowej. Leży na głębokości 875 m a jego temperatura wynosi 19,5 °C przy wylocie. Do osobliwości przyrodniczych należy aleja leszczyny tureckiej, drzewiastej, porastającej odcinek szosy z Mielenka do Chłopów.

Obecnie wieś liczy sobie niewiele ponad dwustu mieszkańców, większość z nich trudni się rybołówstwem, prowadzi smażalnie ryb lub sezonowe usługi noclegowo-turystyczne.

 

W sezonie letnim miejscowość ożywa

Czynne są smażalnie, kioski z upominkami, kilka sklepów spożywczych, wypożyczalnie rowerków 4-kołowych, atrakcje dla dzieci, a wieczorami mamy okazję potupać w rytm muzyki na świeżym powietrzu (w zasadzie jednak brak jest typowych lokalów dyskotekowych, dzięki czemu wszechobecny hałas nocny charakterystyczny dla większych miejscowości letnich obcy jest naszym turystom). Czystą wodę i spokój okolicy doceniają nawet odwiedzające nas od czasu do czasu foki. Rybacy również mogą wiele opowiedzieć o tych mieszkańcach Bałtyku! Dla miłośników aktywnego trybu spędzania wakacji – prócz przysiadów na plażowy leżak- w Chłopach czeka wiele możliwości. Począwszy od jogi na plaży joggingu brzegiem morza, przez spacery Nordic Walking, po wycieczki rowerowe (zarówno w kije Nordic Walking jak i rowery zaopatrzysz u nas nieodpłatnie). W Chłopach poćwiczysz na nowo otwartej siłowni pod chmurką (największej tego typu na wybrzeżu, z 32-ma stanowiskami!), Twoje dzieci pobawią się na również nowym placu zabaw; polatasz również na motolotni, wybierzesz się na przejażdżkę konną, popływasz rowerkiem wodnym/bananem/ łódką-również na pobliskim Jeziorze Jamno w Mielnie. Również miłośnicy wędkarstwa znajdą tu coś dla siebie!
Ważnym miejscem kulturalnym na mapie Chłopów od 2019r.  jest Muzeum Skarbnica Wioski Rybackiej w Chłopach (skarbnicachlopy.pl) . Jest to multimedialne muzeum prezentujące lokalne pamiątki oraz historię rybactwa. Apo sezonie letnim…

Rybaków oferujących świeżą rybę na przystani spotkasz  przez okrągły rok, podobnie i Ty jesteś tu mile widzianym Gościem nie tylko w ciepłym okresie. Jeśli szukasz ciszy i spokoju, to miejsce jest dla Ciebie! Co Cię tu czeka? Spacery brzegiem morza i lasem, przejażdżki konne, Nordic Walking i rower to formy wypoczynku dostępne przy większości rodzaju pogodzie. W czasie każdej z tych aktywności będziesz poddany dobroczynnemu działaniu jodu (jego największe ilości znajdują się w morskiej bryzie między listopadem a kwietniem). Z pewnością jesień, zima i wiosna to czas innego oblicza Bałtyku-sztormowego,  wyludnionego…Ale to dobrze, spędzając czas wolny w jeden z najprzyjemniejszych sposobów nad morzem-szukając bursztynów-tłum na plaży nie jest potrzebny;)

Jak odróżnić prawdziwy bursztyn?Przez ok. 20 sekund pocieraj energicznie kawałek wełny identyfikowanym bursztynem. Weź do ręki pasmo włosów lub bardzo drobne skrawki papieru. Naładowany elektrycznością statyczna bursztyn powinien przyciągnąć te przedmioty. Jeżeli tak się nie stanie, prawdopodobnie masz do czynienia ze zwykłem kamieniem.Najprostszy test opiera się po prostu na obserwacjach właściwości „bałtyckiego złota”: bursztyn jest lekki i ciepły w dotyku, w odróżnienie od innych materiałów wyławianych ze słonej wody, na której się unosi lub wolno opada.

16-ty Południk w Chłopach

W czasie spacerów  zapraszamy do zapoznania się z dziejami naszego regionu-np. w samej miejscowości rozmieszczone jest kilkanaście tablic informujących o dziejach tej jedynej w swoim typie osady nadmorskiej. Tablice powstały dzięki działalności Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Osady Nadmorskiej Chłopy „16-ty Południk” (nazwa stowarzyszenia pochodzi od 16-go południka przebiegającego  przez teren miejscowości-miejsce to oznaczone jest pamiątkowym głazem na odcinku leśnej drogi na Mielno, zaopatrzone ławeczką dla chwili wytchnienia. W krótkim czasie swojego istnienia „16-ty Południk” zorganizował i wprowadził do kalendarza cyklicznych imprez w naszej miejscowości: Stół Wielkanocny oraz Festyn z okazji Dni Morza oraz Dnia Ryby (przy współudziale miejscowych rybaków, połączony z mszą święta odbywającą się na plaży i święceniem kutrów rybackich). Dla bliższych informacji zapraszamy na stronę internetową stowarzyszenia: www.16poludnik.pl

Chłopy dziś…

Atrakcje regionu

Uchylając kawałek rąbka tajemnicy, poniżej przedstawionych zostało tylko kilka z atrakcji turystycznych naszych okolic, resztę z nich z obszerniejszymi opisami znajdą Państwo w specjalnie przygotowanym folderze z atrakcjami na terenie ośrodka- dzieci oraz amatorzy aktywnego wypoczynku znajdą tu wiele wycieczkowych inspiracji!


Katalog atrakcji w Gminie Mielno – tu kliknij 

Sport i rekreacja – 
tu kliknij

  • Promenada w Sarbinowie
  • Latarnia Morska w Gąskach
  • Ogrody tematyczne Hortulus
  • Aquapark Koszalin , Wake Park Koszalin ( wyciąg nart wodnych)
  • zabytki Koszalina i Kołobrzegu
  • i wiele innych…
Zapraszamy
Kontakt
Noclegi nad morzem
"Kapitańska 88"
ul. Kapitańska 88
76-034 Chłopy gm. Mielno


tel. 662 754 632
e-mail: biuro@kapitanska88.pl
Lokalizacja